Radzić sobie ze sobą

Rafał Pyrczak

Z czym sobie ciężko poradzić samemu?

Można by całą listę takich spraw wymieniać. Ale tutaj, w kontekście rozwoju osobistego, myślę że najtrudniej poradzić siebie z samym sobą. Ze swoimi ograniczeniami, nawykami, blokadami, które utrudniają nam radzenie sobie z życiowymi sprawami. 

Dla mnie pierwszym krokiem jest świadoma introspekcja. Znajomość siebie. Świadomość własnych wartości, emocji, zasobów i ograniczeń. Także tego skąd pochodzą, czego dotyczą. Odpowiedź na pytanie - Co?- to duża wartość. Dlaczego?- to wartość fundamentalna, zmieniająca perspektywę patrzenia na swoje życie, Inspirującą, pokazująca nowe drogi, wygaszająca stare przyzwyczajenia. 

Poznanie takich elementarnych wydaję się informacji, pomaga funkcjonować w świecie, dokonywać wyborów, podejmować decyzje, patrzeć na innych. Znając własne schematy, popełniać mniej automatycznych błędów. Świadomie kierować życiem. Ta praca jest jak fundament domu, który budujemy. By mieć właściwe efekty z różnego rodzaju form wspierania rozwoju osobistego najpierw trzeba wiedzieć o co zapytać. A na to pytanie każdy ma odpowiedź w sobie. Trzeba tylko nauczyć się rozmawiać - z sobą samym .

Rozmowa coachingową pomaga wydobyć i wzmacniać to co w Tobie najlepsze, wykorzystać zasoby i potencjał jaki masz. Dotrzeć do niego, by budować dobrą przyszłość. 

Dodaj komentarz